„Dużo rozumiem, ale boję się mówić” to zdanie, które wypowiada większość naszych uczniów na początku przygody z nauką języka. Blokada mówienia po angielsku powstaje w efekcie szkodliwych przekonań. Można ją pokonać i znam na to sprawdzone sposoby.

Jeśli rozumiesz wiele słów, kojarzysz podstawowe konstrukcje gramatyczne, ale boisz się odezwać w obcym języku — ten tekst jest dla Ciebie. Rozłóż blokadę językową na łopatki. Zobacz, czym się objawia, co ją wywołuje i dowiedz się, jak raz na zawsze ją przełamać.

Kobieta z blokadą mówienia w języku angielskim

Sprawdź, czy blokada językowa to Twój problem

Boisz się mówić po angielsku, bo wydaje Ci się, że ciągle umiesz za mało, aby swobodnie wypowiadać się w obcym języku? Sporo rozumiesz, możesz nawet oglądać seriale na Netflixie po angielsku, ale gdy przychodzi do wykrztuszenia z siebie bardziej rozbudowanego zdania, wolisz zapaść się pod ziemię, wyjść z pomieszczenia lub zrobić inny unik? Masz wrażenie, że kaleczysz słowa, mówisz z dziwnym akcentem i często popełniasz błędy?

Jeśli choć na jedno pytanie, odpowiadasz twierdząco, to znaczy, że jesteś w dobrym miejscu. Czas przełamać to, co hamuje Twój językowy rozwój. 

Blokada mówienia po angielsku — cechy charakterystyczne

  • pustka w głowie
  • poczucie zażenowania
  • problem ze znalezieniem odpowiednich słów, zdań i wyrażeń
  • stres
  • poszukiwanie w głowie „drogi ucieczki” na moment przed wypowiedzią 
  • blokada przed wyduszeniem z siebie zdania
  • układanie w głowie dziesiątek idealnych odpowiedzi (najczęściej po czasie, gdy nie masz jak już ich użyć)
Zmęczona dziewczyna chcąca mówić po angielsku bez blokad

Skąd się bierze lęk przed mówieniem po angielsku w Twojej głowie?

Aby pokonać blokadę mówienia po angielsku, dobrze jest zrozumieć, skąd się bierze. Najczęściej jest związana z perfekcjonizmem, który pcha Cię w kierunku hiperpoprawności. Wolisz nie powiedzieć nic, niż popełnić błąd. 

Kolejne przekonanie, które może blokować Cię przed swobodną konwersacją, dotyczy strachu przed oceną. Wiele osób obawia się wyśmiania, co ma swoje korzenie jeszcze w czasach szkolnych, kiedy to cała klasa wybuchała śmiechem, gdy ktoś popełniał błąd. 

Ponadto wiele osób boi się, że nie zostanie zrozumiana, lub co gorsza, rozmówca stwierdzi, że ma do czynienia z osobą mało elokwentną.

Blokada językowa jest zatem efektem przekonań, które sami tworzymy we własnej głowie. Może się wiązać z przykrymi doświadczeniami z czasów szkolnych (które przecież nie będą się powtarzać w dorosłym świecie), a także brakiem poczucia pewności siebie lub perfekcjonizmem.

Praca z fałszywymi przekonaniami jest istotnym elementem podczas przełamywania blokady mówienia po angielsku. Warto ją wdrożyć, równocześnie ćwicząc swobodne konwersacje. Oto kilka metod, które pozwolą Ci zastosować tę wskazówkę w praktyce.

Jak pokonać lęk przed mówieniem po angielsku? Poznaj moje metody

Swobodna rozmowa dwóch osób w języku angielskim bez blokad

Uświadom sobie, że nikt nie jest idealny

Zacznij od odpowiedniego nastawienia do nauki. Pamiętaj, że nikt nie jest idealny. Rozmowy prowadzone wśród obcokrajowców nie brzmią, jak te z podręczników do nauki angielskiego. Nawet Anglicy i Amerykanie popełniają liczne błędy i NIKT SIĘ TYM NIE PRZEJMUJE. W swobodnej rozmowie ważne, aby się zrozumieć. Nie musisz silić się na perfekcyjne wypowiedzi, chyba że wymaga tego Twój zawód, bo np. jesteś politykiem, nauczycielem, prezenterką lub mówcą.

Traktuj siebie, jak obcokrajowców, którzy próbują mówić po polsku

Przypomnij sobie swoją reakcję, gdy osoba z zagranicy próbowała coś powiedzieć do Ciebie w języku polskim. Czy drobne błędy, proste słownictwo lub brak polskiego akcentu były dla Ciebie problematyczne? 

Zacznij traktować siebie, tak jak traktujesz innych. Dokładnie w ten sam sposób podchodzą do Ciebie Twoi rozmówcy za granicą. Nikt nie wymaga od Ciebie bycia erudytą. Drobne błędy to nie koniec świata. Usilne próby mówienia z idealnym akcentem odpuszczają nawet osoby, które znają język perfekcyjnie. Szkoda, aby hamowało Cię to przed językowym rozwojem. 

Obcokrajowiec z mapą mówiący po angielsku bez blokad
Dwie kobiety rozmawiające w języku obcym bez blokad

Rozmawiaj, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj

Nie nauczysz się mówić w obcym języku, jeśli nie będziesz tego robić. To działa dokładnie tak samo, jak z nauką innych czynności — jazdy na rowerze, gotowania, czy gry na instrumencie. Trzeba działać. Rozmawiaj, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj. 

Jeśli początkowo obawiasz się konwersacji z innymi osobami — mów do siebie po angielsku. Rób to na głos. Opisuj różne czynności, które wykonujesz w domu. Rozmawiaj ze swoim psem lub kotem. Możesz też zachęcić do tego domowników. Wszystkie chwyty są dozwolone. Ważne, aby rozmawiać po angielsku każdego dnia, choćby w najmniejszym wymiarze.

Powtarzaj zasłyszane słowa i czytaj na głos

W nauce mówienia po angielsku pomaga także powtarzanie na głos słów oraz wyrażeń zasłyszanych w podcastach, filmach, serialach czy innych nagraniach. 

Zachęcam Cię do oglądania wystąpień TEDx, których znajdziesz ogrom w sieci. Możesz wybrać interesujący temat, oglądać i powtarzać na głos wybrane zdania, które wydają Ci się przydatne. 

Inną metodą jest czytanie na głos w języku angielskim. Możesz czytać artykuły branżowe, poranne wiadomości ze świata lub lekką literaturę (najlepiej sprawdzi się ta poradnikowa, która nie jest usłana trudnymi, literackimi wyrażeniami i metaforami). 

dziewczyna w trakcie nauki by mówić po angielsku bez blokad

Jaka jest najszybsza metoda na przełamanie blokady mówienia po angielsku?

Jeśli zależy Ci na szybkim przełamaniu blokady językowej — skorzystaj z lekcji angielskiego online z lektorem. W mojej szkole w 99% rozmawiamy w języku, którego się uczysz. Gwarantuję Ci, że strach przed mówieniem po angielsku minie już na pierwszych lekcjach. Poczujesz się swobodnie, nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem. Każda lekcja będzie otwierała Cię bardziej, aż poczujesz zupełne zwolnienie blokady. Pokażemy Ci, jak wybrnąć z trudnej sytuacji i co powiedzieć, gdy brakuje Ci słowa.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych lekcji angielskiego online? Zostaw komentarz pod tym postem lub napisz do nas wiadomość.

Jedno jest pewne, jeśli nic nie zrobisz — blokada mówienia po angielsku sama nie minie. Potrzebne jest Twoje działanie. 

Trzymam za Ciebie kciuki! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *