Całkowite zanurzenie w języku obcym polega na maksymalnym otoczeniu się językiem w swojej codzienności. Nie chodzi o to, aby uczyć się angielskiego godzinę, czy 3 godziny w tygodniu. Język ma Cię otaczać każdego dnia, każdej godziny — podczas wykonywania zwykłych czynności np. używania telefonu, sprawdzania newsów, czy robienia zakupów.

Dziś chcę Ci przedstawić kilka faktów na temat całkowitego i częściowego zanurzenia w języku. Opowiem Ci o korzyściach tej metody oraz sposobach na jej wdrożenie do swojej codzienności.

Całkowite zanurzenie w języku obcym przez dzieci

To nie jest Twój pierwszy kontakt z całkowitym zanurzeniem w języku

Każdy z nas miał już kontakt z metodą nauki, która polega na całkowitym zanurzeniu w języku, bo właśnie w ten sposób uczą się małe dzieci. Nie mają wyboru. Rodzimy język otacza je z każdej strony. 

Dzieci początkowo nie znają żadnych słówek, czy konstrukcji gramatycznych. Mając 2-3 lata często pytają, co oznacza dane wyrażenie. Uczą się wszystkiego od zera. Chwilę to trwa, ale w wieku 6-7 lat są w stanie porozumiewać się na naprawdę wysokim poziomie. 

Chcesz rozmawiać po angielsku, jak kilkulatek? Ucz się, jak dziecko. Otaczaj się językiem z każdej możliwej strony. Nie bój się pytać, popełniaj błędy, staraj się zrozumieć, co ktoś do Ciebie mówi, obserwuj mimikę i gesty, a jeśli niewiele rozumiesz — nie zrażaj się.

Całkowite zanurzenie w języku vs. częściowe zanurzenie w języku

Istnieją dwie metody zanurzenia w języku obcym: 

  • całkowite zanurzenie (submersja, Total Immersion)
  • częściowe zanurzenie (immersja,  immersion)

Całkowite zanurzenie, czyli submersja, polega na pełnym otoczeniu się językiem — tak jak ma to miejsce w przypadku dzieci lub podczas wyjazdu za granicę, gdzie jesteśmy skazani na posługiwanie się danym językiem, czy tego chcemy, czy nie. 

Immersja natomiast jest zdecydowanie łatwiejsza do wprowadzenia do codzienności, ponieważ polega na częściowym zanurzeniu i możesz ją wdrożyć bez wyjazdu, czy zmiany swojego otoczenia. Wystarczy, że każdego dnia będziesz mieć kontakt z językiem w wybranych obszarach życia. Poniżej przedstawię Ci kilka przykładów. 

Co daje metoda całkowitego lub częściowego zanurzenia w języku?

Zanim przedstawię Ci proste sposoby na zanurzenie w języku, warto wiedzieć, co daje nauka taką metodą. Korzyści jest naprawdę ogrom. 

Przede wszystkim uczysz się języka w określonym kontekście i w życiowych sytuacjach. Obce słówka i wyrażenia łączą się z prawdziwymi przeżyciami, co ułatwia ich utrwalenie. Mówienie, słuchanie i czytanie nieustannie się ze sobą przeplatają. To samo tyczy się słówek, czy różnych konstrukcji gramatycznych. W pewnym momencie zaczynasz myśleć w języku obcym. Stosujesz tzw. kalki językowe, które utrwalają prawidłowy szyk zdań. 

Kobieta w trakcie nauki języka dzięki całkowitemu albo częściowemu zanurzeniu

Nauka przychodzi Ci z łatwością. Nie wymaga od Ciebie wyrzeczeń, czy dodatkowego czasu. Uczysz się naturalnie, podczas wykonywania codziennych obowiązków. 

To wszystko sprowadza się do większej skuteczności nauki i szybszego przyswojenia umiejętności językowych. Oczywiście zanurzenie wymaga czasu. Nie wystarczy, że sięgniesz po tę metodę na tydzień. Jeśli wprowadzisz ją długoterminowo — na kilka tygodni lub miesięcy — efekty masz gwarantowane.

Metoda zanurzenia w języku w praktyce. Jak ją wdrożyć?

Poniżej zebrałam kilka pomysłów na to, jak możesz wprowadzić metodę zanurzenia w języku do swojej codzienności. Wskazówki odnoszą się do języka angielskiego, ale z powodzeniem te same metody możesz zastosować przy nauce innego języka.

Metoda zanurzenia w języku w praktyce poprzez oglądanie telewizji
  • Zmień język w telefonie oraz w komputerze na angielski.
  • Podczas codziennych czynności puszczaj w tle radio lub programy w języku angielskim.
  • Słuchaj podcastów po angielsku.
  • Wiadomości czytaj tylko i wyłącznie w języku angielskim np. z BBCCNN lub jeśli lubisz „lżejsze tematy” np. ze świata gwiazd — zaglądaj na serwis People lub na stronę USMagazine.
  • Posługuj się językiem angielskim podczas zakupów w sklepie, umawiania wizyty u fryzjera, czy zamawiania kolacji. Wcale nie musisz wyjeżdżać na koniec świata, aby używać angielskiego. Dziś posługuje się nim większość osób także w naszych polskich restauracjach, czy sklepach. 
  • Jeśli rozrywka — to także po angielsku. Seriale i filmy oglądaj z angielskimi napisami. Zainwestuj w angielską prasę i kup pierwszą książkę po angielsku. Sprawdź, czy w Twoim mieście odbywają się seanse w kinie po angielsku. Opcji jest naprawdę sporo. 
  • Zapytaj domowników, czy zgodzą się wprowadzić w Waszym domu np. „angielskie czwartki”, podczas których będziecie rozmawiać tylko w języku obcym. To doskonały sposób, aby zachęcić do wspólnej nauki swoich bliskich.

Metoda zanurzenia w języku podczas lekcji z lektorem

Jeśli chcesz wzmocnić lub przyspieszyć efekty samodzielnej nauki języka — zachęcam Cię, aby połączyć powyższe metody z lekcjami z lektorem

Podczas nauki w naszej szkole językowej także stosujemy metodę immersji, czyli częściowego zanurzenia. Jak to możliwe? Cała komunikacja podczas spotkań z lektorem jest prowadzona w języku, którego się uczysz. Nie rozmawiamy po polsku — po polsku już przecież potrafisz rozmawiać. 🙂 Dlatego nasze zajęcia są prowadzone po angielsku, niemiecku, włosku czy hiszpańsku dla Twojej swobody i pewności siebie w komunikacji. 

Dodatkowo otrzymujesz gotowe materiały do własnej nauki w domu — artykuł na interesujący Cię temat, video związane z Twoją pracą, gry interaktywne do przećwiczenia problematycznych części gramatyki czy aplikację z ulubionymi piosenkami. 

Taka nauka jest bardzo przyjemna. Pozwoli Ci  łatwo i szybko zanurzyć się w dany język. Uczysz się regularnie i ćwiczysz speaking na zajęciach. Dzięki temu robisz progres 3 x szybciej niż z „książkową” nauką. Chcesz się przekonać? Poznaj ofertę szkoły językowej SpeakPro Academy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *