Jak uczyć się języka szybko i skutecznie? W czym tkwi tajemnica poliglotów, którzy z łatwością porozumiewają się kilkoma, a nawet kilkunastoma językami? Jakie są najpopularniejsze mity na temat nauki języków i co robić, aby zdobywana wiedza faktycznie zostawała z nami na dłużej? Na wszystkie te pytania poznasz odpowiedzi, słuchając wystąpień z konferencji TED, gdzie liczni eksperci od edukacji, biznesu, nauki, technologii i kreatywności opowiadają o własnych sposobach na zdobywanie i pogłębianie wiedzy.
Wystąpień TED o nauce języków obcych jest naprawdę sporo. W zasadzie trudno byłoby je wszystkie streścić, dlatego wybrałam dla Was 4 moje ulubione, które niosą ze sobą wiele praktycznych wskazówek, inspiracji i motywacji do działania.
Jeśli uczysz się angielskiego — pamiętaj, aby oglądać wystąpienia właśnie w tym języku. W trakcie możesz zapisywać trudne dla Ciebie wyrażenia. Nie przejmuj się, jeśli niewiele rozumiesz. Spróbuj obejrzeć ten sam film za kilka dni ponownie i wtedy wynotuj kolejne wyrażenia. Możesz powtarzać to wielokrotnie. Jestem pewna, że po kilku razach poczujesz ogromną satysfakcję z tego, jak duży udało Ci się zrobić progres.
Czym są wystąpienia TED?
TED to skrót od Technology, Entertainment i Design, czyli technologii, rozrywki i designu. Określa słynne na całym świecie konferencje organizowane przez amerykańską fundację non-profit. Celem wystąpień jest szerzenie „idei wartych propagowania”.
Konferencje odbywają się od 1984 roku w wielu krajach, także w Polsce. Występują na nich świetni mówcy i eksperci w swoich dziedzinach. Wszystkie nagrania są dostępne w sieci zupełnie bezpłatnie, wśród nich m.in. wystąpienie Billa Gatesa, Stephena Hawkinga, Tonego Robbinsa czy Simona Sinka.
4 wystąpienia TED na temat nauki języków, które warto zobaczyć
1. Wystąpienie TED: LYDIA MACHOVA
The secrets of learning a new language
Sekrety nauki nowego języka
Lydia to poliglotka i mentorka nauki języków obcych. Sama posługuje się aż dziewięcioma! Swoje wystąpienie TED oparła na badaniach, które przeprowadziła wśród innych poliglotów, pytając ich o stosowane metody nauki.
Oto kilka wniosków z wystąpienia:
- Warto mówić w obcym języku już od pierwszego dnia nauki, nawet jeśli popełniamy dziesiątki błędów.
- Warto dbać o to, aby nauka była dobrą zabawą. Pomocne mogą być kolorowe karteczki, zakreślacze, wykresy czy statystyki w aplikacjach.
- Zamiast uczyć się z podręcznika, możesz przeczytać ulubioną książkę w danym języku lub obejrzeć serial — nawet jeśli początkowo niewiele rozumiesz.
- Ważne, aby opracować pewien system i metodologię nauki. Dobry plan to podstawa. Nauka języka powinna stać się częścią Twojego życia. Przykładowo, możesz wstawać codziennie 10 minut wcześniej, aby powtórzyć słówka lub każdego dnia słuchać podcastu po angielsku w drodze do pracy.
2. Wystąpienie TED: BENNY LEWIS
Hacking language learning
Hackowanie nauki języków
Benny jest irlandzkim poliglotą, który sam siebie określa mianem hakera językowego. Jest blogerem, prowadzi podcast i opracował metodę nauki języka w 3 miesiące (Fluent in 3 Months).
Oto kilka wniosków z wystąpienia:
- Aby nauczyć się języka nie trzeba mieć ukrytego talentu. Każdy ma takie same możliwości. Nie ma czegoś takiego, jak gen nauki. To jedynie wymówka, która sprawia, że szybko się poddajemy, bo wydaje nam się, że nie mamy do tego predyspozycji.
- Nigdy nie jest za późno na naukę języka.
- Z każdym dniem powtarzając słówka, będą mocniej zapisywać się w Twojej pamięci. To naturalne, że zapominasz to, czego nie powtarzasz.
- Jest ok być początkującym i popełniać błędy. Nie bój się rozmawiać w języku obcym.
- Nie odkładaj nauki na kiedyś — po prostu zacznij uczyć się codziennie, choćby w najmniejszym wymiarze.
„There are 7 days in a week and »someday« isn’t one of them”.
BENNY LEWIS
3. Wystąpienie TED: GABRIEL WYNER
Why we struggle learning languages
Dlaczego mamy trudność z nauką języków?
Gabriel Wyner to kolejny poliglota wśród mówców TED. Jest autorem książki „Fluent forever. How to Learn Any Language Fast and Never Forget It” oraz aplikacji, która ułatwia naukę.
Oto kilka wniosków z wystąpienia:
- Najważniejsza w procesie nauki języków jest pamięć, a także tworzenie wspomnień i prostych skojarzeń.
- Aby szybko zacząć się uczyć języków należy zrozumieć, jakie procesy zachodzą w naszym mózgu.
- Jeśli chcesz nauczyć się jakiegoś słowa — musisz nadać mu życie, połączyć go z jakimś kodem: zapachem, dźwiękiem, obrazem, czy emocjami. Wtedy z łatwością zapisze się w Twojej pamięci.
- Ponadto liczą się godziny spędzone na nauce i tego, jak często używasz języka. Tak jak dziecko naturalnie uczące się języka jest nim otoczone na co dzień, tak i Ty możesz poświęcić więcej czasu na rozmowę, czytanie i słuchanie. Im więcej dasz z siebie, tym szybciej poczujesz się pewnie w tym języku.
4. Wystąpienie TED: MARIANNA PASCAL
Learning a language? Speak it like you’re playing a video game
Uczysz się języka? Mów tak, jak grasz w grę.
Marianna Pascal to wielokrotnie nagradzana mówczyni i aktorka, która pomaga Malezyjczykom i innym mieszkańcom Azji Południowo-Wschodniej lepiej mówić po angielsku.
Oto kilka wniosków z wystąpienia:
- To, w jakim stopniu ktoś porozumiewa się w języku obcym, nie zależy tylko od umiejętności, ale też od nastawienia do języka i pewności siebie.
- Są ludzie, którzy znają np. język angielski na niskim poziomie, ale potrafią się bardzo dobrze porozumiewać, bo nie boją się tego robić.
- Ważne, aby nie przejmować się błędami i rozmawiać „do skutku” — tak, jak gramy w gry komputerowe. Nie przejmujemy się, że popełniliśmy błąd. Jeśli stracimy „życie” w grze — zaczynamy od nowa, gramy dalej. Tak samo należy postępować z językiem. Chodzi o to, aby się nim wytrwale posługiwać bez względu na błędy.
- Dobrze jest też mocno skupić się na swoim rozmówcy, tak jak skupiamy uwagę na grze. To z pewnością ułatwi rozmowę i naukę języka.
Zachęcam Cię, aby obejrzeć wszystkie wymienione wystąpienia TED — oczywiście w języku angielskim. Spróbuj zastosować powyższe rady w swojej codziennej nauce.
Jak widzisz, większość mówców porusza kilka podobnych zagadnień. Pamiętaj, że nie ma osób z ukrytym talentem do nauki języka. Liczy się Twoja wytrwałość, pewność siebie i brak lęku przed popełnianiem błędów.
Trzymam za Ciebie kciuki! A jeśli szukasz nowych sposobów na naukę języka, interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć, jak skutecznie szlifować swój język — pamiętaj, aby regularnie zaglądać tutaj, czyli na mój blog o nauce języka, a także na Instagram, gdzie znajdziesz jeszcze więcej wartościowych wskazówek.