Postanowienia noworoczne budzą wiele emocji. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Jednak prawda jest taka, że nie ma czegoś takiego, jak zły moment na podjęcie decyzji o zmianie, na której nam zależy. Jeśli chcesz zacząć uczyć się języka obcego od 1 stycznia — to wspaniale! Chętnie podpowiem Ci, jak długoterminowo dotrzymać swojego postanowienia noworocznego. W tym wpisie poznasz największe zagrożenia i wyzwania, które na Ciebie czekają. Zaplanujesz realizację postanowienia metodą SMART, a także poznasz inne sposoby, które przybliżą Cię do realizacji wymarzonego, językowego celu. 

Jestem przekonana, że jeśli zaplanujesz postanowienie noworoczne o nauce języka zgodnie z moimi wskazówkami — tym razem na pewno uda Ci się go dotrzymać. 

Dlaczego nie trzymamy się postanowień noworocznych związanych z nauką języka?

Zacznijmy od największych wyzwań, które mogą być przeszkodą podczas realizacji postanowienia. Wszyscy słyszeliśmy o tym, jak mało osób trzyma się swoich noworocznych planów. Jednak, czy aby na pewno te osoby swoje postanowienia skonstruowały w odpowiedni sposób? Oto kilka najpopularniejszych błędów, które oddalają nas od naszych celów. Zadbaj o to, aby ich nie powielać przy planowaniu swoich postanowień noworocznych. To z pewnością zwiększy Twoje szanse. 

nauka języka jako postanowienie

Błąd numer 1: nierealistyczne cele 

Często wyznaczamy sobie zbyt ambitne lub nierealistyczne postanowienia noworoczne. Już na dzień dobry chcemy opanować język obcy na bardzo wysokim poziomie, np. chcemy nauczyć się w rok mówić biegle po hiszpańsku, choć obecnie znamy tylko kilka podstawowych słów. Taki cel może być trudny do osiągnięcia i prowadzić do frustracji.

Błąd numer 2: brak planu

Wyznaczamy sobie postanowienie i na tym koniec. Nie opracowujemy planu i metod jego realizacji, terminów i konkretnych zasad. A warto to zrobić! 

Po pierwsze, określ jaką metodą będziesz uczyć się języków. Zapisz sobie to. Pamiętaj, że najlepiej łączyć kilka metod jednocześnie i otaczać się językiem z różnych stron (poznaj metodę zanurzenia w języku). Wyznacz w swoim planie tzw. kamienie milowe (milestones, kluczowe etapy). Zdecydowanie łatwiej uczyć się metodą małych kroków.

Błąd numer 3: brak systematyczności i wytrwałości w dążeniu do celu

Wiele postanowień noworocznych kończy się niepowodzeniem z powodu braku systematyczności i widocznych rezultatów. Regularna praktyka jest kluczowa w nauce języka, ale wiele osób traci zapał i rezygnuje już po kilku lekcjach. Dlaczego? Najczęściej przyczyną jest standardowe podejście do nauki, oparte na przerabianiu książek z kluczami odpowiedzi. Taka metoda jest po pierwsze dość nużąca, a po drugie — nie przynosi upragnionych efektów. 

Jeśli znajdziesz zajęcia językowe, gdzie ćwiczysz głównie mówienie i nauka jest dopasowana do Twoich zainteresowań — to gwarantuję Ci, że po miesiącu wkręcisz się na maksa i zrobisz dużo lepszy progres.

Błąd numer 4: brak odpowiedniej motywacji

Wraz z upływem styczniowych dni motywacja do nauki języka obcego może powolutku słabnąć. Właśnie dlatego warto wyznaczyć sobie odpowiednią nagrodę np. przyjemny wyjazd  lub rzecz, o której od dawna marzymy.

nauka języka obcego jako postanowienie noworoczne

Błąd numer 5: zła organizacja czasu 

Nie masz za wiele wolnego czasu, ale chcesz od nowego roku uczyć się codziennie po godzinie? Już teraz uprzedzam Cię, że prawdopodobnie nie uda Ci się tego dokonać. Mierz siły na zamiary. Lepiej zaplanuj codziennie 10-minutową powtórkę i jedną lub dwie dłuższe lekcje w tygodniu. Ważne, aby plan nauki języka był dostosowany do Ciebie i Twoich możliwości.

Błąd numer 6: układasz postanowienia noworoczne w głowie…

… i szybko o nich zapominasz. To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Dlatego zapisz swoje postanowienia noworoczne w zeszycie, na tablicy, na pulpicie komputera. To kilkakrotnie zwiększy szansę na ich dotrzymanie.

Ustalaj postanowienia noworoczne metodą SMART

Metoda SMART pomaga nie tylko podczas planowania celów, ale także postanowień noworocznych. 

nauka języka obcego jako postanowienie

Twoje postanowienie powinno być:

S — Specific (Szczegółowe): jasno sprecyzowane, konkretne, niepozostawiające miejsca na niedomówienia. Masz dobrze wiedzieć, do czego dążysz. 

M — Measurable (Mierzalne): realizacja postanowienia powinna być mierzalna, tak aby z łatwością można było określić postęp w Twoich działaniach. 

A — Achievable (Osiągalne): pamiętaj, aby Twoje postanowienia były realistyczne. Nie wyznaczaj sobie celów z kosmosu, bo szybko się poddasz.

R — Relevant (Zgodne): pamiętaj, że postanowienia powinny być zgodne z Twoimi ogólnymi celami i wartościami. Nie rób czegoś wbrew sobie. 

T – Time-bound (Ograniczone czasowo): na szczęście o to przy postanowieniach noworocznych najłatwiej. Zazwyczaj obiecujemy sobie, że będziemy coś robić przez cały kolejny rok i to jak najbardziej jest ok.

Jak w inny sposób zwiększyć szanse na dotrzymanie postanowień noworocznych? 

Warto podzielić się z innymi swoimi postanowieniami o nauce języka obcego. Opowiedz o nich swoim bliskim i znajomym. Wsparcie społeczne ma ogromną wartość w procesie nauki. Może ktoś będzie chciał zostać Twoim partnerem podczas lekcji? Wspólna motywacja do nauki jest bezcenna w skutecznym dotrzymywaniu postanowień. 

Możesz też postawić na odważniejszy krok i … wykupić lekcje języka obcego, którego chcesz się uczyć. Jeśli zainwestujesz w realizację swojego postanowienia noworocznego — z pewnością motywacja do nauki będzie większa (MY JUŻ O TO ZADBAMY ;-).

nauka języka jako postanowienie noworoczne

Ostatnia wskazówka — nie konstruuj swojego postanowienia w taki sposób:

W 2024 zapiszę się na lekcje angielskiego. 

Zrób to tak: 

Do końca stycznia znajdę szkołę językową lub lektora, u którego będę realizować 4 lekcje języka miesięcznie przez cały 2024 rok. Jeśli uda mi się dotrzymać postanowienia moją nagrodą będzie jarmark świąteczny w Londynie. 

Co Ty na to? Trzymam kciuki za realizację Twoich językowych postanowień. Pamiętaj, że jeśli po drodze się potkniesz, to nie znaczy, że to koniec. Wstań, popraw koronę i spróbuj ponownie 😉 

Niech wyrażeniem roku 2024 będzie WYTRWAŁOŚĆ W RELACJI MARZEŃ (perseverance in pursuing dreams). 

Bardzo Ci tego życzymy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *