Masz wrażenie, że ciągle uczysz się nowych słówek, ale podczas rozmowy i tak korzystasz z tej samej „bazy wyrażeń” co zawsze? Chcesz zrobić językowy krok do przodu, więc szukasz sposobów, aby skutecznie poszerzyć swoje słownictwo? Przygotowałam 4 sprawdzone metody, które raz na zawsze zrewolucjonizują Twoją naukę. Dzięki nim nie tylko zapamiętasz angielskie słówka, ale też zaczniesz stosować je w codziennych rozmowach.

Na końcu znajdziesz mały BONUS z podpowiedzią, co zrobić, jeśli podczas rozmowy zabraknie Ci słowa. Zawsze można wybrnąć z takiej sytuacji i to w całkiem zgrabny sposób.

Dziewczyna ucząca się słówek dzięki 4 sposobom

Jak uczyć się słówek, czyli 4 metody na zapamiętywanie angielskich wyrażeń

Każdego dnia warto uczyć się około 8-10 słówek. Według analiz to optymalny cel, który jest z jednej strony ambitny, a z drugiej w pełni realny do wykonania. Jakie metody nauki stosować? Najlepiej łączyć kilka jednocześnie. Oto sposoby, które doradzamy uczniom naszej szkoły językowej SpeakPro Academy.

1. Zapisuj słówka w zeszycie wraz z tłumaczeniem i przykładowymi zdaniami

Nie wystarczy, że zanotujesz słówko w zeszycie i dodasz do tego tłumaczenie. To zdecydowanie za mało, aby zapisało się w Twojej pamięci na dłużej. Do słówka dodaj kontekst, czyli użyj go w wymyślonym przez siebie zdaniu, które także warto zapisać. 

Co robić ze swoimi notatkami? Oczywiście dobrze jest do nich regularnie wracać. Aby zapamiętać słowo, czasem musisz je powtórzyć nawet 10 razy (i to najlepiej w różnych sytuacjach i odstępach czasowych).

Dziewczyna zastanawiająca się jak uczyć się słówek przez zapisywanie ich
Dziewczyna na tle mapy myśli, która pomaga uczyć się słówek

2. Twórz mapy myśli, czyli mind map

Ucz się słówek, tworząc rozgałęzioną mapę myśli. Wybierz wyrażenie główne, czyli słowo-klucz, od którego poprowadzisz wyrażenia poboczne, bardziej szczegółowe. Taką mapę najlepiej rozrysować ręcznie w zeszycie do nauki języka, używając kolorów, a nawet małych naklejek, czy rysunków. 

Jak to pomaga w zapamiętywaniu słówek? Oczywiście nie chodzi jedynie o kwestie wizualne. Metoda nauki poprzez tworzenie map myśli  została spopularyzowana dzięki działaniom dwóch braci — Tony’ego i Barry’ego Buzan. W swoich badaniach udowodnili, że podczas rysowania mapy myśli pracuje nie tylko lewa półkula (tak, jak ma to miejsce podczas tworzenia zwykłych notatek), ale też prawa — która odpowiada za rozwiązywanie problemów, kreowanie, planowanie czy utrwalanie powtarzanego materiału, co ma bezpośredni wpływ na zapamiętywanie słówek.

3. Twórz fiszki, czyli flashcards

To chyba jeden z najbardziej znanych sposobów na naukę słówek. Czym są fiszki? To małe karteczki, kawałki papieru lub karty w aplikacji, na których z jednej strony zapisane jest obcojęzyczne słówko, pojęcie, pytanie lub zadanie, a z drugiej — odpowiedź lub definicja. 

Używanie fiszek ułatwia powtarzanie materiału, którego chcesz się nauczyć. Możesz je tworzyć ręcznie (sam proces zapisywania utrwala zapamiętywanie informacji) lub w wygodnej aplikacji, do której możesz sięgać w wolnej chwili, choćby czekając w kolejce, czy jadąc pociągiem.

Moje 3 ulubione aplikacje do nauki słówek z fiszek

  • Quizlet
  • Duolingo
  • Memrise
Mężczyzna uczący się słówek dzięki fiszkom
Dziewczyna ucząca się słówek oglądając telewizję

4. Otaczaj się językiem — czytaj, słuchaj i notuj

Jeśli chcesz poszerzyć zakres słownictwa w danym języku, dobrze jest się nim otaczać z każdej możliwej strony. Warto słuchać podcastów po angielsku na wybrany temat, oglądać seriale z angielskimi napisami oraz filmy na YouTube.

Kolejna sprawa to czytanie. Od teraz czytaj newsy ze świata tylko w języku angielskim. Przeglądaj codziennie takie strony, jak BBC news (brytyjski angielski), CNN (amerykański angielski) lub VICE (kanadyjski angielski). Z każdego serwisu możesz przeczytać np. jeden artykuł dziennie. Miej pod ręką coś do pisania. Zanotuj 4-5 słówek, których chcesz się nauczyć i przejdź do punktu pierwszego tego artykułu, czyli dopisz do nich tłumaczenie oraz wymyśl zdanie z ich użyciem. Podobnie możesz postępować podczas oglądania seriali.

O czym warto pamiętać podczas nauki słówek?

Jeśli chcesz poszerzyć słownictwo — musisz uzbroić się w cierpliwość i nastawić na regularną naukę. To jedyny przepis na sukces. Nie wystarczy kilka dni powtórek. Lepiej uczyć się mniej, ale każdego dnia lub przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Kolejna sprawa to używanie poznanych słówek w praktyce. Bez tego trudno będzie, aby zapisały się w Twojej głowie na dłużej niż kilka tygodni, czy miesięcy. 

Jeśli nie masz z kim rozmawiać w języku angielskim — postaw na regularne lekcje z lektorem języka. Zakres i tematyka lekcji w naszej szkole są dobierane do Twoich zainteresowań, celów i umiejętności. Dbamy też o Twoją motywację pomiędzy lekcjami, dzięki czemu szybko widzisz efekty. 

BONUS: jak wybrnąć, jeśli podczas rozmowy po angielsku zabraknie Ci słowa

Nawet jeśli znasz ogrom słówek po angielsku, może dojść do sytuacji, kiedy podczas rozmowy zabraknie Ci tego odpowiedniego. Co zrobić w takiej chwili? 

Użyj jednego z poniższych zdań:

  • It completely slipped my mind.
    Całkowicie wyleciało mi z głowy.
  • I lost my train of thought.
    Straciłem wątek.
  • It’s on the tip of my tongue.
    Mam to na końcu języka.

lub obróć to w żart:

Is this just a seniormoment or am I losing my memory? 🙂 

Czy to jest skleroza, czy ja tracę pamięć? 🙂 

Możesz też spróbować opisać daną rzecz w prostszy lub bardziej opisowy sposób. Przykładowo, jeśli podczas wakacji zapomnisz, słówka bankomat, czyli ATM, możesz powiedzieć: “a machine where I can get some cash” lub zwyczajnie “a cash machine”.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak skutecznie uczyć się słówek. Tak jak wspomniałam na początku — najlepiej łączyć ze sobą kilka metod. Przetestuj każdy z tych sposobów i sprawdź, co u Ciebie przynosi najlepsze rezultaty. Pamiętaj, aby metodę nauki dostosować do swoich możliwości, przestrzeni czasowej i upodobań. Dzięki temu powtarzanie słówek stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Efekty przyjdą szybciej niż myślisz. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *